Ajankohtaista

Uudet hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen toimenpidekoodit nyt käytettävissä


08.09.2025

THL on julkaissut 1.9.2025 hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen (hyte) toimenpidekoodit osana kansallisen koodistopalvelimen toimenpideluokitusta. Uudet OAB-koodit mahdollistavat esimerkiksi kulttuurihyvinvointiin, luontoliikuntaan ja digitaalisiin omahoitopalveluihin liittyvän ohjauksen ja neuvonnan kirjaamisen rakenteisesti. Tämä parantaa tiedon laatua ja vertailtavuutta sekä tukee alueellista tietojohtamista.

 

Uudet toimenpidekoodit ovat:

- OAB61: Kulttuurihyvinvoinnin neuvonta ja ohjaus 
- OAB62: Luontopalvelujen ja lähiluonnossa liikkumisen neuvonta ja ohjaus 
- OAB63: Hyvinvoinnin neuvonta ja ohjaus tai hyvinvointilähete 
- OAB64: Digitaalisiin itse- ja omahoitopalveluihin liittyvä neuvonta ja ohjaus

 

Toimenpideluokitusta käytetään terveydenhuollossa osana potilaskertomuksen keskeisiä terveystietoja, paikallisissa potilastietojärjestelmissä sekä valtakunnallisissa Kanta-palveluissa. Lisäksi sitä hyödynnetään esimerkiksi hoitoilmoitusten tiedonkeruussa, tilastoinnissa sekä kliinisessä tutkimus- ja kehittämistyössä.

 

Aiheesta lisää THL:n tiedotteessa: https://thl.fi/-/uudet-hyvinvoinnin-ja-terveyden-edistamisen-toimenpidekoodit-nyt-kaytettavissa


Takaisin uutisiin

Haluatko viimeisimmät uutiset luontoyrittäjyydestä sähköpostiisi?Tilaa uutiskirjeemme

 

 

Jos sinulla on alaan liittyvää uutisoitavaa

Ota yhteyttä juha.rutanen(at)aitoluonto.fi

YHTEISTYÖSSÄ

 

MEIDÄT TAVOITAT › Juha / 040 5737 568 Toimisto / 050 3823 022 info@aitoluonto.fi